E-kronika 

              Udział w Biegu Chrobrego

 9 uczniów naszej szkoły startowało w XVI OGÓLNOPOLSKIM BIEGU CHROBREGO. Wśród blisko 1000 startujących, podczas ostrej i trudnej rywalizacji, nasi uczniowie zajęli miejsca w pierwszej 100. Najlepsze lokaty to: 8, 12, 20. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Uczestniczyli uczniowie 4-6 SP:
Czajka Mateusz
Jankowiak Kaja
Jankowiak Makary
Koplin Mateusz
Musiałkiewicz Pola
Lis Konstancja
Orywał Mateusz
Smak Katarzyna
Soukharev Ania
 
Fotorelację można przejrzeć TUTAJ.

Pasowanie pierwszoklasistów

 

W tym roku pyrę dla klas 1 szkoły podstawowej zorganizowaliśmy w Muzeum Arkadego Fiedlera znajdującego się niedaleko Poznania, w Puszczykowie.
 
Pogoda dopisała, a wszystkie atrakcje przygotowane przez animatorów cieszyły się dużym zaangażowaniem dzieci. W pierwszej kolejności podjęliśmy się nauki strzelania z łuku, później mogliśmy obejrzeć, a także przymierzyć zbroję średniowiecznego rycerza. Nie zabrakło też śmiałków, którzy stanęli do walki z naszymi rycerzami-animatorami. Wiele emocji przeżyliśmy podczas wspólnych zabaw, takich jak rzucanie podkową na wbity kołek, wrzucanie sakiewki z grochem do skrzynki. Podjęliśmy się również trudnego zadania polegającego na kuciu żelaza. Podgrzane do wysokiej temperatury żelazo należało odpowiednio uformować.
 
Wreszcie odbyła się długo wyczekiwana ceremonia pasowania na ucznia. Najpierw pierwszoklasiści wykonali piosenkę oraz recytowali wiersze indywidualnie i wspólnie. Potem oczywiście złożyli przysięgę i zostali pasowani na oficjalnych uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej Eureka. Następnie otrzymali drobny upominek – pacynkę Mrówkojada. Na zakończenie tych wszystkich atrakcji zjedliśmy kiełbaski z grilla, miło rozmawiając. Niektórzy po oficjalnej części skorzystali z okazji przebywania na terenie muzeum i zwiedzili domostwo słynnego poznańskiego pisarza.
 
 
Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

AdrenaLINA

20-09-2014

20 września 2014 r. w Parku Linowym Adrenalina w Obornikach odbyła się impreza integracyjna dla klas szóstych szkoły Eureka. Związana była ona ze świętem Pyry. Zaproszeni zostali uczniowie klas szóstych  z rodzicami oraz wychowawcy.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00. Po przybyciu, na rozgrzewkę chodziliśmy po najłatwiejszej trasie bez uprzęży. Instruktorzy zaprezentowali nam na linach PRZY ziemi, jak poprawnie się przypinać. Miało to na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa na trasie.

Po zapoznaniu się z zasadami ruszyliśmy w trasę. Było tam wiele przeszkód, a na końcu krótki zjazd tyrolką. Gdy wszyscy zeszli z trasy, mieliśmy przerwę na małe co nieco. Do wyboru były: kiełbaski z ogniska, placek drożdżowy, chleb ze smalcem i ogórkiem. Następnie wszyscy zjechali trzystumetrową tyrolką nad jeziorem. Po tyrolce mogliśmy jeszcze iść na skałkę wspinaczkową, lecz większość wolała wziąć udział w spontanicznej bitwie na kulki i wodę. Imprezę trzeba uznać za bardzo udaną. Wszyscy genialnie się bawili. Szybko nam minął czas. Pyrę zakończyliśmy o 14.30.

Katarzyna Smak i Katarzyna Sroczyńska z 6A
 
Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

W krainie Pyrlandii

20-09-2014

Tegoroczną Pyrę uczniów klas 2 uważamy za bardzo udaną, szczególnie dlatego, że mieliśmy dobrą pogodę. Tym razem nasze szkolne boisko zamieniło się w krainę Pyrlandii. Czekały na nas ciekawe – ziemniaczane – zabawy.

Wszystkie atrakcje przygotowane przez animatorów cieszyły się dużym zaangażowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców. Miło było wspólnie wziąć udział w różnych zawodach: skakaliśmy w workach na ziemniaki, przeciągaliśmy pyrę zawieszoną na długiej linie, musieliśmy wykonać slalom, niosąc lub turlając ziemniaki, łowiliśmy pyry na wędki i strzelaliśmy z łuku.

Szczególnie dużo śmiechu dostarczyły nam zawody z przenoszeniem wiader z pyrami, dwie pary ścigały się ze sobą nawzajem w doniesieniu wiader do linii mety, nie mogąc upuścić przy tym żadnej pyry! Później w szkole czekało na nas dużo słodkości, wiele mam przyniosło pyszne ciasta i pączki. Nie mamy wątpliwości, że wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z przebiegu całego spotkania.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.
 


Pyra w rycerskim stylu

13-09-2014 

Pyra klas 3 szkoły podstawowej odbyła się w rycerskim stylu. W sobotę, 13 września, około godziny 10 rano spotkaliśmy się nie w szkole, ale w leśniczówce w Dopiewcu. Na miejscu czekały na nas wychowawczynie i … średniowieczni rycerze, którzy przygotowali dla nas wiele rycerskich atrakcji.

W pierwszej kolejności spróbowaliśmy swoich sił w przeciąganiu liny, naprzeciw siebie stanęli uczniowie z klas 3A i 3B wraz z rodzicami. Następnie odbyły się zawody różnego rodzaju – skakaliśmy w workach na wyścigi, musieliśmy wykonać slalom w parach z przywiązanymi do siebie nogami, łowiliśmy drewniane rybki i strzelaliśmy z łuku. Najwięcej przyjemności sprawiło nam oglądanie pokazu walki na miecze, którą wykonali animatorzy oraz przymierzanie rycerskiej zbroi. Nie każdy zdołał jednak podnieść ogromną i ciężką tarczę prawdziwego wojownika.

Później animatorzy pokazali nam, jak rozpalić ognisko za pomocą krzemieni, a potem wreszcie mogliśmy spokojnie, po tych wszystkich wrażeniach, usiąść i zjeść coś dobrego. Niektórzy tatusiowie wczuli się w średniowieczne role i sami wystrugali odpowiednie patyki do pieczenia kiełbasek. W ramach podziękowania za użyczenie terenu leśniczówki każda klasa przekazała 20 kg marchewki dla zwierząt na okres zimy. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia i zadowoleni wróciliśmy do domu.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.


Poszukiwanie skradzionego obrazu

13-09-2014

Tegoroczna pyra klas 5 odbyła się 13 września. Podczas tego sobotniego spotkania cofnęliśmy się w czasie o prawie 50 lat! Nasze zdanie polegało na odnalezieniu obrazu skradzionego z muzeum. Musieliśmy przejechać kilka kilometrów na rowerach, żeby dowiedzieć się, kto ukradł obraz i gdzie go schował.

Najpierw podzielono nas na drużyny. W naszej drużynie byłyśmy my – Pola i Zuzia, a także tata Zuzi i p. Ewa. Na każdym etapie dostawaliśmy kartki z zaszyfrowanymi odpowiedziami. Zabawa polegała na tym, że szukaliśmy odpowiedniego słowa, wpisywaliśmy je pod wydrukowanym na kartce alfabetem bez powtarzania tych samych liter, później wpisywaliśmy alfabet (bez liter użytych w słowie).

Wyjechaliśmy ze szkoły do Parku Sołackiego. Przeszukiwaliśmy każdy mostek, aż w końcu odnaleźliśmy kolejną kartkę z zaszyfrowaną odpowiedzią. Gdy rozwiązaliśmy zadanie, pojechaliśmy nad Rusałkę. Tam czekaliśmy na p. Komisarz, która dała nam kolejny szyfr do odczytania. Po rozwiązaniu szyfru pojechaliśmy do Krystyny J. – żony Łysego, złodzieja obrazu, który siedział w więzieniu. Żeby dostać kolejne zadanie od Krystyny, musieliśmy zebrać pięć rodzajów roślin. Gdy Krystyna dała nam zadania, pojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego. Spędziliśmy tam aż 30 min., bo nikt nie przeczytał dokładnie zadania… Z Ogrodu Botanicznego pojechaliśmy do Edwarda, który grał na gitarze. Dał nam wskazówkę i podążyliśmy do mostu, gdzie wpływa rzeczka. Odnaleźliśmy tam herb wyryty na murku i zapisaliśmy go w alfabecie. Później wróciliśmy zobaczyć właz znajdujący się obok Ogrodu Botanicznego. Na włazie napisane było c25. Połączyliśmy słowa zdobyte z Ogrodu Botanicznego, symbol z mostku, czyli herb i słowo z włazu.
 
Cofnęliśmy się nad Rusałkę, wymierzyliśmy osiemdziesiąt kroków od pomostu i pociągnęliśmy za niebieski patyk, wyjęliśmy z wody ciężki kamień. Do kamienia był przywiązany słoik, w którym znajdowało się płótno. Okazało się, że to zaginiony obraz. Na  koniec tej niezwykłej wyprawy razem z innymi grupami zjedliśmy drożdżówki i wypiliśmy wodę. Wróciliśmy wspólnie do szkoły, a potem pojechaliśmy do domu. Było cudnie.

Pola Musiałkiewicz i Zuzanna Smak z 5B
 
Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

Pyra integracyjna klas 4

6-09-2014

W sobotę, 6 września br., słońce mocno świeciło, a ciepłe powietrze pachniało jeszcze latem. Idealną pogodę na rowerową wycieczkę wykorzystali uczniowie klasy 4A i 4 B, którzy wspólnie ze swoimi rodzicami i z nowymi wychowawczyniami wybrali się nad Rusałkę, by spędzić miło czas na zabawie i lepiej się poznać.
 
Po kilkunastu minutach byliśmy już na miejscu, ponieważ z naszej szkoły nad Rusałkę jest całkiem blisko. Minęliśmy Park Sołacki i wjechaliśmy na ścieżkę prowadzącą wzdłuż jeziora. Zatrzymaliśmy się dopiero niedaleko plaży, gdzie pozostała część rodziców czekała już na nas z różnymi pysznościami. Mamy upiekły bardzo dobre ciasta, zjedliśmy również drożdżówki. Nabraliśmy sił, by sprostać zadaniom, jakie przygotowali nam sympatyczni animatorzy – pan Sebastian i pani Kasia.
 
Najpierw zagraliśmy z rodzicami w Dwa ognie. Tyle tylko, że piłka była dużo większa niż zwykle używa się do tej gry, przez co było trudniej nią podrzucać. Niestety – wygrali rodzice, ale już w kolejnych konkurencjach rywalizacja była bardziej wyrównana, ponieważ w obu drużynach wspomagali nas zarówno rodzice, jak i nasze nowe wychowawczynie - pani Ania i pani Kamila. Emocji i śmiechu było wiele! Każdy musiał wykonać slalom z ogromną gałką loda (czyli dużą piłką) na wafelku. Konkurencje wymagały współpracy i okazało się, że to wcale nie takie proste. Wspólne przenoszenie piłki czy chodzenie w śmiesznych, potrójnych spodniach były dla nas nie lada wyzwaniem! Pod koniec pyry animatorzy wykonali dla nas popcorn i watę cukrową, mogliśmy więc spokojnie porozmawiać w słodko-słonym klimacie. 

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1-09-2014
 
Inaugurację roku szkolnego rozpoczęliśmy od świętowania faktu, że aż 42 osoby z naszej szkoły uzyskały międzynarodowe certyfikaty Cambridge English, co stanowi prawie 1/3 uczniów! Ponadto mieliśmy wyjątkowych gości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pan profesor Kevin Lee z Uniwersytetu Cambridge oraz pani Daria Sikorska – przedstawicielka British Council z Poznania, którzy wręczyli honorowane na całym świecie certyfikaty.

1 września 2014 roku w Eurece zainaugurowano rok szkolny 2014/2015. Szkolny apel rozpoczynaliśmy 3 razy, ponieważ najpierw przywitaliśmy klasy 1 i 2 szkoły podstawowej, późnej 3 i 4 SP, a na końcu najstarszych uczniów – klasy 5 i 6 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Na szkolnej auli zgromadzili się nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice i grono pedagogiczne. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała pani dyrektor Joanna Cydejko-Cwojdzińska oraz pan Tomasz Cwojdziński reprezentujący Organ Prowadzący Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EUREKA. Galę poprowadziła pani Anna Jodko.

Po okolicznościowych przemówieniach, odśpiewaniu hymnu, wręczeniu certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego zgodną ze Skalą Poziomów Rady Europy (CEFR) i wyróżnieniu kilkunastu uczniów za najlepszą frekwencję i brak spóźnień na scenę zostali zaproszeni uczniowie wraz z wychowawcami, by się zaprezentować i przywitać ze sobą. Szczególnie gorąco oklaskiwaliśmy pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Jednak większość tych dzieci nie przekraczała progu szkoły po raz pierwszy. Podczas wakacji lipcowe półkolonie dały maluchom możliwość wcześniejszego zapoznania się z nowymi paniami, nowymi kolegami i szkolnym budynkiem.

Po oficjalnej części uczniowie wraz z rodzicami mogli podzielić się wrażeniami z wakacji oraz obejrzeć zdjęcia z akcji letniej organizowanej przez Eurekę. Kolorowe zdjęcia z wakacji pozwoliły jeszcze przez chwilę utrzymać w szkole atmosferę lata.

W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i sukcesów.

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.

Designed by: Joomla solmedia.pl